Jednego dnia TSH wynosiło 15 a kilka dni potem 6. Czy powinno sie na tej podstawie podawać leki na tarczyce?

Zgłosiła sie do nas mama z córeczką i powiedziała, że robiła badania z krwi na TSH. Wykonała je dwa razy, z odstępem kilku dniowym. Z jednego testu wychodziło, że TSH jest na poziomie 15 a z drugiego, że 6. Czy jest to błąd laboratorium czy TSH może sie tak raptownie zmienić? Tego nie wiemy, ale poddajemy w wątpliwość podawanie w takiej sytuacji leków chemicznych! Bo jeśli TSH jest tak niestabilne, że skacze z dnia na dzień o tyle jednostek to ile będzie za kolejne kilka dni? Może będzie juz w normie? A jeśli jest to wina błędów laboratorium to jak lekarze mogą sie opierać na takich wynikach???? Jedna i druga opcja nie wróży nam nic dobrego. Niemniej jednak warto wgłębić sie w temat i być ostrożnym z braniem leków chemicznych które - jak wiadomo - trzeba brać potem przewlekle i mogą wiązać sie z wystąpieniem skutków ubocznych.


Podpytaliśmy mamę, co sie się działo w życiu dziecka w okresie, kiedy były wykowane badania! Otóż dziewczynka (10 lat) miała w tym czasie egzaminy w szkole muzycznej i była tą sytuacją bardzo zestresowana. Egzamin był dzień przez pierwszym badaniem. Można zatem wnioskować - zakładając, że laboratorium wykonało testy prawidłowo - że stres podnosi poziomi TSH!!!! Być może dlatego test wykonany tydzień potem wykazał znaczny spadek TSH. Dziewczynka nie przyjmowała w tym czasie żadnych leków obniżających TSH. Rodzina dopiero była zapisała na wizytę do enterologa ale wcześniej przyjechali do nas o poradę ponieważ termin do lekarza wyznaczono im na 2 tygodnie dalej.

 

Poszliśmy tropem wpływu stresu na poziom TSH i udało nam sie trafić na panią, lat 37, która kilka lat temu miała problemy z tarczycą, potem przez długi czas był spokoj i ostatnio znów wyniki pokazały podwyższony poziom TSH. Co sie działo w życiu tej osoby? Otóż okazało sie, że jak chorowała kiedyś na tarczyce to miała przykre problemy z rodzina męża. Potem razem z mężem przeprowadziła sie do Zielonej Góry i tarczyca sie uspokoiła. A ostatnio.. kiedy pojawiły sie ponowne problemy z TSH, pani musiała na kilka dni jechać do rodziny męża co wywołało u niej bardzo silny stres i lęk. Po powrocie czuła sie strasznie i zbadała sobie TSH - miała 12! A dodajmy , że jeszcze niedawno robiła badania profilaktyczne i wszystko było dobrze.. Enterolog oczywiście kazała jej włączyć leki chemiczne i nie rozstawać sie z nim do końca życia... A może warto było by sprawdzić, jak wpłyną na nią leki uspokajające? I może jakieś naturalne, aby nie obciążać organizmu? Hmmm, nad tym nikt nie myśli - łatwiej przepisać receptę i mieć kolejnego klienta .. Ciekawe, co usłyszy mama dziewczynki od lekarza.. Jak sie odniesie do skaczące TSH i czy da dziecku leki :)

 

Pamiętajmy - TSH według najnowszych doniesień, nie jest wyznacznikiem niedoczynności tarczycy!!! Trzeba do tego koniecznie zrobić FT3 i FT4, aby zobaczyć, czy są w normie i jaka jest ich proporcja! Bowiem te wskaźniki są znacznie bardziej wiarygodne!  

Baner reklamowy pakietu badań

Przedłużamy promocje! Promocja ważna do końca 2019 roku. Pakiet testów w cenie 190zł zamiast 290zł (liczy się termin zgłoszenia)

Reklama świąteczne promocje

Świąteczne Vouchery! Doskonały pomysł na prezent. Oferta jest ważna do 23 grudnia 2019 roku    

Borelioza

Kleszcz na liściu

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Jerzy Zięba

Metody alternatywne Jerzego Zięby, dra Czerniaka i dra Jaśkowskiego. Polecamy kursy i szkolenia Czytaj więcej

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.