Zawroty głowy są bardzo powszechna przypadłością. Mogą mieć różne przyczyny, ale najczęściej wynikają z zaburzenia pracy błędnika lub z nieprawidłowości w szyjnym odcinku kręgosłupa.


Zawroty głowy. Błędnik


Odbłędnikowe zawroty głowy charakteryzują się tym, że nasilają się przy zmianie pozycji głowy, zwłaszcza gdy się schylamy. W błędniku znajdują się bowiem specjalne kamyczki zanurzone w płynie, które działają niczym poziomica. I jeśli owe kamyczki przepływają prawidłowo to wszystko funkcjonuje dobrze. Ale jeśli dochodzi do zaburzenia w ich ruchu to odczuwamy zawroty głowy. Zawroty mogą być tak silne, że nie jesteśmy w stanie chodzić. Świat wiruje, podłoga robi się miękka a my trzymamy się ściany, aby się nie przewrócić. Ataki pojawiają się i znikają, w zależności od ruchu. W bezruchu powinno być lepiej i powinno się poprawiać. Jednak obrócenie się w łóżku z boku na bok może ponownie wywołać zawroty.

Poza zawrotami głowy mogą pojawić się zaburzenia słuchu, szumy uszne, oczopląs i mdłości (a nawet wymioty).

Specjalistycznym badaniem błędnika jest tak zwane badanie VNG, wykonywane w gabinetach laryngologicznych. U nas w Zielonej Górze wykonuje je Lubuskie Centrum Laryngologii a także dr Małgorzata Jankowska-Kuc.

Szukając rzetelnych informacji na temat oceny zaburzeń błędnika, badania VNG a także domowych metod na sprawdzenie pracy błędnika warto obejrzeć na You Tubie doktora Krzysztofa Łasińskiego. Ma wiele nagrań, gdzie wszystko tłumaczy bardzo zrozumiale i „krok po kroku”.



Leczenie odbłędnikowych zawrotów głowy

W klasycznym leczeniu medycznym stosuje się środki na poprawę mikro krążenia w błędniku oraz objawowe leki na zawroty głowy. Z kolei w medycznie alternatywnej stosuje się środki naturalne, które również wpływają na poprawę mikro krążenia i – jak się okazuje – działają równie skutecznie. Na efekt trzeba jednak poczekać nieco dłużej, bowiem leczenie naturalne nie jest takie szybkie jak chemiczne.

W naszym gabinecie stosujemy dodatkowo zabiegi na biorezonansie. Można nimi wspomagać zarówno leczenie chemiczne jak i naturalne. Zabiegi mają za zadanie unormować pracę błędnika za pomocą fal elektromagnetycznych. Stosujemy specjalne sondy terapeutyczne przykładane w okolice ucha i tym sposobem pobudzamy krążenie w uchu wewnętrznym. Metoda jest wysoce skuteczna, ale – jak pisaliśmy wcześniej - należy ją łączyć z leczeniem farmakologicznym lub naturalnym, bowiem działa ona na zasadzie synergii.



Zawroty głowy od kręgosłupa i mięśni szyi

W przypadku zawrotów głowy pochodzących od kręgosłupa szyjnego lub mięśni szyi możemy mieć dolegliwości pojawiające się najczęściej w dwóch sytuacjach. Pierwsza jest wtedy, kiedy źle trzymamy głowę i doprowadzamy tym sposobem do nacisku na tętnice dostarczające krew do mózgu lub na nerw mający wpływ na utrzymanie równowagi. Druga to zawroty są cały czas, co będzie wynikało z silnego napięcia, gdzie ucisk jest stały. Charakterystyczne dla zawrotów odkręgosłupowych jest to, że nie pojawiają się tu problemy ze słuchem i mdłości (a przynajmniej nie w tak dużym stopniu co przy zawrotach od błędnika). Może niekiedy dojść do lekkiej wrażliwości słuchu lub odczucia przytkania ucha ale nie będzie to tak nasilone jak w przypadku odbłędnikowych zawrotów głowy. Szumy uszne mogą się pojawić ale też nie jest to regułą. Najczęściej wynikają z faktu, że mięśnie w obrębie głowy są tak napięte, że dochodzi dodatkowo do napięcia mięśni żuchwy i zaburzenia pracy stawu skroniowo żuchwowego. A staw skroniowo żuchwowy, kiedy jest nadwyrężony to może powodować szumy uszne. Może także dawać odczucie zatkanego ucha, bólu ucha oraz wielu innych dolegliwości, których nie jesteśmy w stanie tu opisać. Odsyłam jednak to Internetu, gdzie coraz więcej pisze się o tym problemie.


Jakie są metody diagnostyki zawrotów głowy wynikających z zaburzeń w obrębie szyi? Przede wszystkim badanie obrazowe takie jak tomograf czy rezonans, które uwidocznią zmiany kręgowe i ewentualne uciski i wypukliny. Do tego niezbędna jest ocena specjalisty (typu masażysta, rehabilitant), który za pomocą technik manualnych stwierdzi napięcie mięśni kręgosłupa.


Leczenie zawrotów głowy wynikające z zaburzeń w obrębie szyi

Jakie są metody leczenia? Z reguły rehabilitacja jest tu podstawą! Do tego warto wprowadzić suplementację zawierającą krzem, glukozaminę i kolagen, które pomogą zregenerować układ kostny. Warto także stosować maści odżywiające i regenerujące mięśnie. Z kolei jeśli chodzi o zabiegi na naszym biorezonansie to będą one miały zadanie drugorzędne, co nie oznacza, że nieistotne. Pomogą one bowiem wygasić stan zapalny i poprawić krążenie, co znacznie przyczyni się do poprawy samopoczucia i zniwelowania zawrotów głowy. Jednak podkreślamy że usuniecie napięcia mięśni poprzez masaże i/lub korekcje zmian w kręgosłupie szyjnym są tu podstawą leczenia.

W naszym gabinecie zajmujemy się różnymi zawrotami głowy o różnej etiologii, nie tylko na tle zaburzeń błędnika i napięcia szyi. Pomagamy ustalić przyczyny choroby i wskazać drogę terapeutyczną wspomagając przy tym leczenie.