Samopsza jest najstarszą odmianą pszenicy. Liczy sobie około 9000 lat. Zaraz po niej znajduje się płaskurka oraz orkisz. Samopsza jest mąką zawierająca bardzo mało glutenu, który jest zupełnie inny niż gluten z orkiszu czy pszenicy. Jest on lepki i mało rozciągliwy.

 

Chleb z samopszyMąka z samopszy jest bardzo bogata w białko i zawiera go nawet do 50% więcej niż zwykła pszenica. Zawiera egzogenne aminokwasy korzystnie wpływające na system nerwowy takie jak metioninę (pomocną m.in. w odtruwaniu i regeneracji wątroby), fenyloalaninę, tyrozynę oraz izoleucynę.
Samopsza stanowi bogactwo makro- i mikroelementów. Jest zasobna w magnez, żelazo, mangan i cynk. Zawiera także sporo karotenoidów, o czym świadczy żółtawa barwa mąki. Karotenoidy są nam niezbędne m.in. do prawidłowego funkcjonowania wzroku.
Chleb upieczony z tej mąki jest bardzo smaczny, ma lekko orzechowy smak i z pewnością zachwyci każdego miłośnika dobrego pieczywa.

Czego potrzebujemy?

 • 500g bio mąki z samopszy
 • 8g suszonych drożdży
 • 2 płaskie łyżeczki soli
 • 1 łyżeczka cukru trzcinowego lub kokosowego(na ksylitolu drożdze nam nie urosną)
 • 380ml ciepłej wody + 5 łyżek do zalania drożdży
 • dowolne ziarna i nasiona nie więcej niż 1-2 garści (opjonalnie)

 

Do dzieła!!!

 1. Do kubeczka z ciepłą wodą (taką żeby nie parzyło w palec) wrzucamy drożdże, 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę mąki(choć można ją pominąć). Mieszamy i ostawiamy na 5-10min. W tym czasie nasze drożdże aktywują i rosną.
 2. Do dużej miski przesiewamy przez sito mąkę z samopszy, dodajemy sól i wszystko razem mieszamy. Następnie dodajemy aktywowane drożdże, dolewamy 380 ml wody, wsypujemy ziarna i mieszamy wszystko drewnianą łyżką do uzyskania jednolitej konsystencji. Chwilę wyrabiamy (także łyżką) tak jak ciasto drożdżowe, dosłownie 1 minutkę.
 3. Miskę przykrywamy ściereczką i zapominamy o naszym przyszłym chlebku na jaką godzinkę> W tym czasie zwiększy on swą objętość 2-krotnie.
 4. W między czasie podłużną blaszkę typu keksówkę wykładamy najlepiej papierem do pieczenia (ciasto się nie przyklei).
 5. Gdy ciasto nam wyrośnie jeszcze raz mieszamy je w misce, a następnie przekładamy na blaszkę. Ponownie przykrywamy ściereczką i czekamy 15-20 min aż trochę podrośnie. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni.
 6. Gdy ciasto jest gotowe wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 40 minut.

 

Smacznego!!!:)


Na naszym rynku dostępna jest tylko razowa mąka z samopszy z rolnictwa ekologicznego BioBabalscy i to czyni ją jeszcze zdrowszą, ponieważ nie zawiera tak szkodliwego rundapu czy innych pestycydów.

Promocja ważna do 31 października 2018 r.  (liczy się termin zgłoszenia - nawet na dalsze terminy!)

Borelioza

Kleszcz z boreliozą

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Polecane książki

Jerzy Zieba na wykłądzie

Polecamy książki, które warto przeczytać. Bardzo cenna wiedza. Czytaj więcej

Powrót do góry

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.