Składniki na koktajl

  • Jedno dojrzałe mango
  • 1/3 melona cantalupe
  • 3/4 szklanki wody

 

Mango dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Mango i melona dzielimy na mniejsze części i wkładamy do blendera razem z wodą. Miksujemy chwilkę do uzyskania w miarę gładkiej konsystencji.

 

Koktajl z melona i mango. Koktajl stoi w dwóch lampkach do wina na tle drewnianego blatu.

 


Właściwości odżywcze koktajlu

Mango jest jednym z najczęściej spożywanych owoców w Chinach, Indiach, Azji oraz Ameryce łacińskiej. Ogółem na świecie zjada się go 5 x więcej niż jabłek. U nas mango jest jeszcze stosunkowo mało znane, choć coraz częściej doceniane ze względu na swoje walory zarówno smakowe jak i odżywcze. Mango zawiera 5 x więcej witaminy C niż pomarańcza i 5 x więcej błonnika niż ananas.
3/4 składu mango to woda. Reszta to składniki aktywne jak duża ilość potasu, wapnia, magnezu, sodu, beta karoten witaminę C, i witaminy z grupy B - B1, B2, i PP.


Owoce mango wpływają pozytywnie na funkcjonowanie wzroku i wątroby. Dzięki wielu makro elementom obniża ciśnienie tętnicze, działa uspokajająco na system nerwowy. Pozytywnie też wpływa na błony śluzowe układu pokarmowego, dlatego polecany jest przy ich regeneracji.

 

Jakie mango wybrać? Nie należy sugerować się kolorem skórki. Owoce mające czerwoną skórę mogą być niedojrzałe, a te z zieloną skórką - dojrzałe. Mango należy ucisnąć lekko palcami i jeśli jest miękkie to jest gotowe do spożycia. Jeśli kupimy niedojrzałe mango można je włożyć do papierowej torebki razem z bananem i jabłkiem, przy których owoc ten szybko dojrzeje.

 

 Owoc mangoz wykrojonym kawałkiem. Kawałek leży z boku ładnie ustawiony. Zdjęcie na białym tle.

 

 

Melony składają się w 95% z wody, stanowiąc tym samym idealny pokarm w letnie, upalne dni. Przez tak dużą zawartość wody, posiadają o wiele mniej składników odżywczych od innych owoców.


Kantalupy to najsłodsze z melonów. Ich pomarańczowa dojrzała barwa świadczy o występowaniu w nich dużej ilości karotenoidów, mających wpływ na poprawę wzroku, prawidłowe funkcjonowanie wątroby czy utrzymanie w dobrej kondycji błon śluzowych układu pokarmowego. Ponadto zawierają sporą dawkę witaminy C, fosforu oraz potasu.


Dzięki takiemu składowi działają one lekko moczopędnie oraz przyspieszają przemianę materii.

  

Jak kupić dobrą kantalupę? Należy zacząć od oględzin skórki. Nie może mieć żadnych pleśni i pęknięć. Jeśli owoc jest dojrzały, będzie posiadał niewielki dołek przy ogonku. po przeciwnej stronie po uciśnięciu powinno zrobić się niewielkie wgłębienie. Jeśli zamiast dołka jest wybrzuszenie oznacza to, że owoc został zerwany zanim dojrzał i nie będzie zbyt słodki i smaczny. Niedojrzały owoc można potrzymać w cieple około dwa dni między innymi owocami żeby dojrzał. Przed pokrojeniem kanatlupy należy dokładnie umyć i wyszorować skórkę, ponieważ owoce dojrzewając dotykają ziemi i mogą na ich skórce osiąść nieproszeni goście w postaci pałeczki salmonelli lub E. coli.

 

Melon rozkrojony na pół. Obok leżą dodatkowo dwa kawałki. Na białym tle.

 

 

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.