Składniki na koktajl

  • Jedno dojrzałe mango
  • 1/3 melona cantalupe
  • 3/4 szklanki wody

 

Mango dokładnie myjemy i obieramy ze skórki. Mango i melona dzielimy na mniejsze części i wkładamy do blendera razem z wodą. Miksujemy chwilkę do uzyskania w miarę gładkiej konsystencji.

 

Koktajl z melona i mango. Koktajl stoi w dwóch lampkach do wina na tle drewnianego blatu.

 

Właściwości odżywcze koktajlu

Mango jest jednym z najczęściej spożywanych owoców w Chinach, Indiach, Azji oraz Ameryce łacińskiej. Ogółem na świecie zjada się go 5 razy więcej niż jabłek. U nas mango jest jeszcze stosunkowo mało znane, choć coraz częściej doceniane jest ze względu na swoje walory zarówno smakowe jak i odżywcze. Mango zawiera 5 razy więcej witaminy C niż pomarańcza i 5 razy więcej błonnika niż ananas.
3/4 składu mango to woda. Reszta to składniki aktywne jak duża ilość potasu, wapnia, magnezu, sodu, beta karoten witaminę C, i witaminy z grupy B takich jak B1, B2, i PP.

Owoc mango wpływa pozytywnie na funkcjonowanie wzroku i wątroby. Dzięki wielu makroelementom obniża ciśnienie tętnicze, działa uspokajająco na system nerwowy. Pozytywnie wpływa na błony śluzowe układu pokarmowego, dlatego polecany jest przy ich regeneracji.

Jakie mango wybrać? Nie należy sugerować się kolorem skórki. Owoce mające czerwoną skórę mogą być niedojrzałe, a te z zieloną skórką - dojrzałe. Mango należy ucisnąć lekko palcami i jeśli jest miękkie to jest gotowe do spożycia. Jeśli kupimy niedojrzałe mango można je włożyć do papierowej torebki razem z bananem i jabłkiem, przy których owoc ten szybko dojrzeje.

Kantalupy to najsłodsze z melonów. Ich pomarańczowa dojrzała barwa świadczy o występowaniu w nich dużej ilości karotenoidów, mających wpływ na poprawę wzroku, prawidłowe funkcjonowanie wątroby czy utrzymanie w dobrej kondycji błon śluzowych układu pokarmowego. Ponadto zawierają sporą dawkę witaminy C, fosforu oraz potasu.

Dzięki takiemu składowi działają one lekko moczopędnie oraz przyspieszają przemianę materii.

Jak kupić dobrą kantalupę? Należy zacząć od oględzin skórki. Nie może mieć żadnych pleśni i pęknięć. Jeśli owoc jest dojrzały, będzie posiadał niewielki dołek przy ogonku. Po przeciwnej stronie po uciśnięciu powinno zrobić się niewielkie wgłębienie. Jeśli zamiast dołka jest wybrzuszenie oznacza to, że owoc został zerwany zanim dojrzał i nie będzie zbyt słodki i smaczny. Niedojrzały owoc można potrzymać w cieple około dwa dni między innymi owocami. Przed pokrojeniem kanatlupy należy dokładnie umyć i wyszorować skórkę, ponieważ owoce dojrzewając dotykają ziemi i mogą na ich skórce osiąść nieproszeni goście w postaci pałeczki salmonelli lub E. coli.