Orkisz ma wiele cennych właściwości, a wypieki z mąki orkiszowej są bardzo zdrowe. Orkisz wzmacnia odporność, ma dobry wpływ na krew, pomaga przy zmęczeniu i spadku energii. Jest dobrze tolerowany przez jelita, w odróżnieniu od białej mąki z pszenicy. 

 

 Zdjęcie dwóch chlebów, przy nich gałązka zboża, w tle wiatrak. Zdjęcie robione na dworze.

 

Po co ziemniaki?

Dodanie do chleba ziemniaków powoduje poprawę jego odczynu pH w stronę zasadową! Ziemniaki bowiem są zasadowe. Orkisz, jak prawie każde zboże, jest kwasotwórcze - zatem połączenie tych dwóch składników daje bardzo korzystny dla zdrowia rezultat.

 

Składniki na 1 bochenek:

  • 500 g mąki orkiszowej
  • 500 g ziemniaków
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 saszetka suchych drożdży
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek (lub oleju)
  • 3/4 szklanki wody


Ziemniaki ugotować wcześniej, utłuc i zostawić do wystygnięcia (można dorobić więcej do obiadu i mieć na wieczór do zrobienia chlebka).


Do miski wsypać mąkę i ziemniaki. Dodać do tego sól i olej. Osobno przygotować 3/4 szklanki wody lekko ciepłej i rozmieszać w niej drożdże. Wlać to do miski i wszystko wymieszać / ugniatać. Wyrabiać przez 5 - 8 minut, aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów naczynia - na tym etapie może cały czas być klejące ale zwarte (nie dosypywać mąki).


Ciasto odłożyć na 1,5-2 godziny do wyrośnięcia - powinno podwoić swoją objętość (można przykryć). Można je od razu dać do foremki, niech tam wyrośnie - albo zostawić w misce i potem przerzucić. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia.

Jak ciasto wyrośnie - wsadzić do nagrzanego na 170 stopni piekarnika i piec ok. 40-45 minut, aż chleb stanie się brązowy i będzie brzmiał głucho po uderzeniu.

Smacznego :)

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

baner borelii

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Szczegółowa diagnostyka organizmu

Baner

Polecana w przypadkach przewlekłych, które trudno poddają się leczeniu

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.