baner biomora 2020 kompr

Składniki soku

  • 2 liście kapusty
  • 2-3 marchewki
  • 1 grejpfrut
  • Pęczek natki pietruszki
  • 1/2 cebuli
  • 2 ząbki czosnku
  • łyżeczka oleju np. konopnego

 

Wszystkie składniki koktajlu umyć, grejpfruta obrać ze skórki. Następnie przecisnąć przez wyciskarkę lub sokowirówkę.

 

 Zdjęcie wyciśniętego soku w dwóch szklankach ze słomką. Obol leżą: dwie marchewki, czosnek, rozkrojona cebulka i kapusta.

 

Działanie poszczególnych składników

Kapusta zawiera spore ilości różnych związków siarki, które silnie oczyszczają organizm z bakterii, grzybów, toksyn. Siarka jest ważna przy zwalczaniu grzybów Candida, bakterii oraz towarzyszących grzybicom infekcji pasożytniczych. Jeszcze do niedawna podejrzewając infekcję pasożytniczą matki dawały swoim dzieciom przez kilka dni do jedzenia kiszoną kapustę, która poza zawartością siarki zawiera pożyteczne bakterie, które walczą z patogenami i wpływają na odbudowę flory bakteryjnej. Tu jednak przestrzegam przez kupnem kapusty kiszonej ze sklepów, bowiem często nie kisi się ona w naturalnych warunkach, ale jest zakwaszana. Smak podobny, choć bardziej kwaśny i działanie na zdecydowaną niekorzyść (mogą wystąpić silniejsze bóle brzucha, problemy jelitowe).

 
Kapusta poza związkami siarki zawiera bardzo duże ilości witaminy C, a także witaminy z grupy B (jakże ważne przy problemach z nerwami, mięśniami), witaminę E, K1, karotenoidy (dlatego ważne jest spożywanie jej z tłuszczem, aby organizm mógł wytworzyć witaminę A, ważna dla błon śluzowych, skóry, wzroku). W kapuście występuje także witamina U, która wykazuje działanie przeciw wrzodowe. Stąd często polecana jest w postaci soku na wrzody i nadżerki układu pokarmowego.


Składniki mineralne występujące w kapuście to m. in. potas, sód, wapń, magnez, kobalt, jod, cyk, miedź, selen, już wymieniana siarka oraz żelazo. Zawiera także sporo aminokwasów, w tym lizynę ułatwiającą syntezę kolagenu, oraz enzymy ułatwiające trawienie. Jednym z nich jest allicyna, która u niektórych osób może powodować dolegliwości pokarmowe. Wówczas należy cebulę gotować lub smażyć, by zmniejszyć jej zawartość.


Ciekawostką może być, ze kapusta jest cennym źródłem kwercetyny - substancji działającej przeciwzapalnie, zmniejszającej poziom histaminy w organizmie, co istotne jest m. in. przy alergiach. Smażenie, gotowanie czy prażenie cebuli zwiększa zawartość tego cennego związku.


Warto wiedzieć, ze cebula świetnie się sprawdza w profilaktyce przeciwnowotworowej. I tu warto wybierać odmiany o ostrym smaku i zapachu niż odmiany słodkie. Badania naukowe przeprowadzone w 2004 roku nad ekstraktami z cebuli wykazały, że te o ostrym smaku niszczyły do 95% komórek nowotworowych wątroby i jelita grubego, natomiast te słodkie tylko do 10%.

 


Cebula. Przy wyborze cebuli należy kierować się jej skórką. Brązowa, biała czy czerwona łupinka musi być w nienaruszonym stanie, być stosunkowo cienka i ciężko odchodzić od pierwszej warstwy cebuli. Taka struktura gwarantuje jej najlepszą ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych jak pleśń czy chemikalia oraz utrzymuje soczystość cebuli. Sprawia także, że cebula nie absorbuje z zewnątrz żadnych patogenów.

 

Czosnek również działa silnie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jego walory zdrowotne wykorzystywane były już w starożytności. Uznawany jest za jeden z najsilniejszych roślinnych antybiotyków. Nie trzeba go gryźć, aby uwolnił swoje działanie. Wystarczy, że pokroimy go na mniejsze części i połkniemy, a proces trawienia zrobi swoje. Jeśli już odważymy sie go przegryźć i nie chcemy, by zapach z naszych ust odsuwał od nas inne osoby pogryźmy trochę natki pietruszki, która złagodzi jego zapach.


Czosnek w swych właściwościach leczniczych króluje nad innymi warzywami. Poza tym, że skutecznie niszczy grzyby, drożdże i bakterie, działa również przeciwnowotworowo (często nowotwory, szczególnie układu pokarmowego wynikają z zagrzybienia organizmu i uszkodzenia jego tkanek, a zniszczenie kolonii grzybów może być świetną aczkolwiek dłuższą drogą do sukcesu).


Regularnie spożywany czosnek zapobiega miażdżycy, obniż a ciśnienie krwi, delikatnie rozrzedza krew, podnosi odporność organizmu a nawet zwalcza pasożyty. Dodawanie do wielu potraw kilku ząbków czosnku może się przyczynić do zdrowia całej rodziny.

 

Grejpfrut w postaci różnych ekstraktów od dawna z powodzeniem stosowany jest w leczeniu grzybic. Kiedyś po kuracji antybiotykowej niektórzy lekarze zalecali przez 2 tygodnie spożywać pół grejpfruta dziennie w celu oczyszczenia organizmu. Dziś niestety nie robi tego prawie żaden. A szkoda, bo to najsilniej działający przeciwgrzybiczo owoc stosowany zarówno w przypadku grzybic przewlekłych jak i przy np. zajadach po zjedzeniu owoców cytrusowych jak ananas.

 
Grejpfruty zawierają także dużo cennych substancji odżywczych w tym witaminę C, witaminy z grupy B oraz potas oraz beta karoten - najwięcej czerwone odmiany. Z tego względu bardzo korzystnie działają w schorzeniach sercowo-naczyniowych, obniżają poziom złego cholesterolu, trójglicerydów, ciśnienie krwi, uszczelniają naczynia krwionośne.


Podczas spożywania soku z grejpfruta należy uważać na stosowanie leków na receptę jak również tych bez recepty. Badania wykazały, że wypicie soku z grejpfruta kilka godzin przed lub po spożyciu leków powoduje większe wchłonięcie się leku do krwioobiegu i zwiększenie jego działania. Osoby przyjmujące w szczególności leki obniżające poziom cholesterolu, ciśnienie krwi, leki uspokajające oraz leki po przeszczepach powinny ostrożnie przyjmować preparaty z grejpfruta. Jeśli natomiast nie bierze się żadnych leków chemicznych, można śmiało delektować się jego smakiem i korzystać z jego dobroczynnych właściwości.

 

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza  

Borelioza

Kleszcz na liściu

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Alergie

Alergie na pyłki

Testy na alergie pokarmowe i wziewne. Odczulanie alergii metodą biorezonansu. Czytaj więcej 

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.