Przewlekłe zapalenie zatok to stan zapalny, który obejmuje błonę śluzową zatok i z reguły nie poddaje się on podstawowemu leczeniu. Objawy mogą występować okresowo albo cały czas. Jak się ich pozbyć?
 

Zapalenie zatok, objawy

 • Bóle głowy w okolicy zatoki czołowej, bóle w okolicach skroni, bóle w miejscu innych zatok
 • Ból nasila się przy zmianie położenia głowy
 • Uczucie zatkanego nosa
 • Mówienie przez nos
 • Wydzielina z nosa, ropna lub wodnista
 • Uczucie spływania wydzieliny po tylnej ściance gardła

 Kobieta z zapaleniem zatok

 

Zapalenie zatok, przyczyny

O ile przy ostrym zapaleniu zatok przyczyną okazują się wirusy i bakterie o tyle w przewlekłym stanie sprawa wygląda nieco inaczej. Według specjalistów od terapii bioinformacyjnej MORA przewlekłe zapalenie zatok może wynikać z kilku czynników:

 • toksyny środowiskowe (zapachy, dymy)
 • alergie wziewne (np. kurz, pleśnie, pyłki)
 • nietolerancje pokarmowe
 • zakażenie pasożytami
 • zakażenie grzybami

 

Alergia a zapalenie zatok

Śluzówka może być podrażniona przez alergeny wziewne takie jak kurz domowy, proszki do prania, pierze, sierści zwierząt lub pyłki i pleśnie. Zaczyna wówczas odpowiadać stanem zapalnym. Jako że te wszystkie czynniki towarzyszą nam przez cały czas, zapalenie zatok staje się codzienną udręką. Podobnie sprawa wygląda w przypadku alergii pokarmowej, z tą różnicą, że czynnikami drażnicymi są białka pokarmowe atakujące organizm od wewnątrz. A jak wiadomo alergia pokarmowa oddziałuje na cały organizm - skórę, stawy, oskrzela (często przy astmie stwierdza się alergie pokarmowe!!!) a także na zatoki! Innymi przyczynami przewlekłego zapalenia zatok jest zakażenie pasożytami lub grzybem candida albicans, który „lubi” umiejscawiać się właśnie w zatokach.

 

Przypadek z gabinetu

Młody mężyczyna w wieku 18 lat zgłosił się do nas dwa lata temu z powodu często powracającego zapalenia zatok. Stosowane przez niego dotąd metody nie przynosiły żadnych efektów. Miał podawane antybiotyki, robione inhalacje i naświetlania lampami. Rodzina zawiozła go nawet do zielarza, który sporządził mu specjalną mieszankę ziół - jednak to również niewiele pomogło. W naszym gabinecie wykonaliśmy Test Obciążeń MORA, który został poszerzony o test alergiczny, z uwagi na bardzo silną reakcję przy histaminie. Z testów wyszła wyraźna alergia na pyłki drzew i traw oraz delikatna na pleśnie. Wykonaliśmy serię zabiegów odczulających, po których zapalenie zatok całkowicie ustąpiło. Do dziś problem nie powrócił, nawet w okresach pylenia.   

 


Pasożyty a przewlekłe zapalenie zatok

Zakażenie pasożytami jest bardzo powszechne, zwłaszcza wśród dzieci. Glisty, owsiki i lamblie w 80% odpowiadają za częste przeziębienia, bóle brzucha, zmiany skórne i wieczne katary (zapalenie zatok). Pasożyty żyjąc w ciele człowieka wytwarzają swoje wydzieliny, które są toksyczne. Powoduje to wiele dolegliwości w tym zapalenie zatok. Do niedawna mało kto podejrzewał pasożyty jako przyczynę zapalenia zatok, jednak dzięki amerykańskiej uczonej H. Clark i rosyjskiej naturoterapeutce N. Siemionowej, świat dowiedział się, że pasożyty są wśród nas i stanowią realne zagrożenie.

 


Grzyb candida albicans a zatoki

Zakażenie grzybem jest równie częste jak zakażenie pasożytami. Może do tego dojść podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym klimatyzacja nie była skutecznie wyczyszczona, lub w mieszkaniu, gdzie na ścianie wychodzą pleśnie. Przyjmowanie antybiotyków także sprzyja przerostowi grzyba candida w jelicie, który przez krew przechodzi do całego organizmu i umiejscawia się w błonie śluzowej zatok. Często towarzyszy temu zwiększona wrażliwość na zapachy (głównie chemiczne) lub brak powonienia. Grzyb candida wrasta się w tkanki błony śluzowej zatok powodując jej podrażnienie i wieczny stan zapalny, w konsekwencji czego dochodzi do przewlekłego zapalenia zatok.

 

Terapie na zapalenie zatok

Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny zapalenia zatok – czy powstała ona na skutek alergii, zakażenia pasożytami lub grzybami, albo jeszcze innych czynników, które także należy określić. W naszym gabinecie wykonujemy diagnostykę pod tym kątem (zob: Test Volla) oraz prowadzimy ukierunkowane terapie.

 

 Urządzenie do badania zapalenia zatok

 

Nasze terapie:

 • likwidują przewlekłe i ostre stany zapalne zatok
 • wzmacniają odporność organizmu
 • oczyszczają organizm z toksyn, pasożytów i grzybów
 • wygaszają reakcje alergiczne
 • regnererują błony śluzowe zatok i nosa
 • przywracaja naturalną homeostazę

 

Wykonujemy także specjalne zabiegi biorezonansowe sondą magnetyczną, które regenerują śluzówkę zatok i przywracają jej prawidłowe funkcjonowanie. Z naszej pomocy z reguły korzystają ludzie, którzy próbowali już wielu innych metod i nie uzyskali efektu. Zapraszamy

 

 

Promocja ważna do 31 sierpnia  2018 r. 

Borelioza

Kleszcz z boreliozą

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Polecane książki

Jerzy Zieba na wykłądzie

Polecamy książki, które warto przeczytać. Bardzo cenna wiedza. Czytaj więcej

Powrót do góry

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.