Przewlekłe zapalenie zatok to stan zapalny, który obejmuje błonę śluzową zatok i z reguły nie poddaje się on podstawowemu leczeniu. Objawy mogą występować okresowo albo cały czas. 
 

Zapalenie zatok, objawy

  • Bóle głowy w okolicy zatoki czołowej, bóle w okolicach skroni, bóle w miejscu innych zatok
  • Ból nasila się przy zmianie położenia głowy
  • Uczucie zatkanego nosa
  • Mówienie przez nos
  • Wydzielina z nosa, ropna lub wodnista
  • Uczucie spływania wydzieliny po tylnej ściance gardła

 

 Zatoki schemat anatomiczny symbolizujący choroby zatok

 

 

Zapalenie zatok, przyczyny

O ile przy ostrym zapaleniu zatok przyczyną są głównie wirusy i bakterie o tyle w przewlekłym stanie sprawa wygląda nieco inaczej. Przewlekłe zapalenie zatok może wynikać z kilku czynników, wśród których najważniejsze są:

  • toksyny środowiskowe (zapachy, dymy)
  • alergie wziewne (np. kurz, pleśnie, pyłki)
  • nietolerancje pokarmowe 
  • zakażenie pasożytami
  • zakażenie grzybami
  • niedoleczone infekcje bakteryjne
  • niedoleczone infekcje wirusowe

 

Śluzówka może być podrażniona przez alergeny wziewne takie jak kurz domowy, proszki do prania, pierze, sierści zwierząt lub pyłki i pleśnie. Zaczyna wówczas odpowiadać stanem zapalnym. Jako że powyższe czynniki towarzyszą nam przez cały czas, zapalenie zatok staje się codzienną udręką. Podobnie sprawa wygląda w przypadku alergii pokarmowej, z tą różnicą, że czynnikami drażniącymi są białka pokarmowe atakujące organizm od wewnątrz. Jak wiadomo alergia pokarmowa oddziałuje na cały organizm - skórę, stawy, oskrzela (często przy astmie stwierdza się alergie pokarmowe!!!) a także na zatoki! Innymi przyczynami przewlekłego zapalenia zatok jest zakażenie pasożytami lub grzybem candida albicans, który „lubi” umiejscawiać się właśnie w zatokach.

Zakażenie pasożytami jest bardzo powszechne, zwłaszcza wśród dzieci.Glisty, owsiki i lamblie w 80% odpowiadają za częste przeziębienia, bóle brzucha, zmiany skórne i wieczne katary (zapalenie zatok). Do niedawna mało kto podejrzewał pasożyty jako przyczynę zapalenia zatok, jednak okazuje się, że tak może być i nie można tego wykluczyć.  

Zakażenie grzybem jest równie częste, co zakażenie pasożytami. Mogą to być grzyby ze środowiska zewnętrznego lub przerost candidy albicans, żyjącej w naszych jelitach. Do infekcji może więc dojść podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, w którym klimatyzacja nie była skutecznie czyszczona, lub w mieszkaniu, gdzie na ścianie wychodzą pleśnie. Przyjmowanie antybiotyków sprzyja przerostowi grzyba candida w jelicie, który przez krew przechodzi do całego organizmu i umiejscawia się w błonie śluzowej zatok. Często towarzyszy temu zwiększona wrażliwość na zapachy (głównie chemiczne) lub brak powonienia. Grzyb candida wrasta w tkanki błony śluzowej zatok powodując jej podrażnienie i wieczny stan zapalny, w konsekwencji czego dochodzi do przewlekłego zapalenia zatok.

NIedoleczone infekcje bakteryjne i wirusowe powodują przerost błon śluzowych zatok i przejście stanu zapalnego w stan przewlekły. Standardowe leczenie antybakteryjne i antywirusowe nie przynosi jednak poprawy samopoczucia, ponieważ te formy patogenów uodporniły się na podawane środki. 

 

Diagnostyka przewlekłego zapalenia zatok

W diagnostyce przewlekłego zapalenia zatok stosujemy kompleksowe podejście. Ustalamy zarówno wszystkie możliwe przyczyny choroby jak również badamy stan funkcjonalny narządów wewnętrznych i sprawność systemu immunologicznego. Ma to bardzo duże znaczenie dla dalszej terapii, bowiem przyspiesza powrót do zdrowia. Korzystamy z trzech badań, o jakich była mowa wyżej, czyli badania biorezonansem (tzw. Testu Obciążeń MORA), mikroskopowej obserwacji krwi oraz badania irydologicznego

 

1. Badanie Biorezonansem MORA (tzw. Test Obciążeń MORA)

Badanie specjalistycznym urządzeniem identyfikujące za pomocą częstotliwości elektromagnetycznych takie czynniki jak alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, pleśnie, grzyby candida, bakterie, wirusy, toksyny środowiskowe, zapachy perfum, dymy przemysłowe, spaliny samochodowe. 

 

2. Mikroskopowa obserwacja krwi

Badanie polega na pobraniu kropli krwi z opuszka palca i obserwacji jej pod mikroskopem w dużych powiększeniach. Obserwacja może wykazać zmiany wskazujące na występowanie grzybów i bakterii.

 

3. Badanie irydologiczne

Badanie z tęczówki oka wskazuje na skłonności genetyczne do określonych chorób w tym do chorób układu oddechowego. Pokazuje także zmiany nabyte mówiące o zaburzeniach poszczególnych narządów wewnętrzych i o alergiach wziewnych. 

 

Leczenie alternatywne przewlekłego zapalenia zatok

Na podstawie powyższej diagnostyki dobieramy ukierunkowaną terapie. W poszczególnych przypadkach może sie ona różnić od siebie, ponieważ u jednej osoby przyczyną będą zapachy chemiczne w środowisku pracy (jak np. u fryzjerek) a u innej alergia na mleko (jak ma to miejsce często u dzieci). Wszystko ustalamy indywidualnie. Nasza kuracja jest kompleksowa i obejmuje zarówno usunięcie przyczyn choroby jak również wzmocnienie osłabionych narządów i przywrócenie sprawności układowi immunologicznemu. Zwracamy także uwagę na prawidłowe odżywianie. Korzystamy tylko i wyłącznie z naturalnych i alternatywnych metod leczenia, wykazujących się dużą skutecznością.

  

Nasze terapie na przewlekłe zapalenie zatok mają następujące działanie:

  • likwidują przewlekłe stany zapalne zatok działając na przyczynę choroby
  • wzmacniają odporność organizmu
  • oczyszczają organizm z toksyn, pasożytów i grzybów
  • wygaszają reakcje alergiczne
  • regenerują błony śluzowe zatok i nosa
  • przywracają naturalną homeostazę
  • usuwają niedoleczone infekcje bakteryjne i wirusowe

 

Wykonujemy także specjalne zabiegi biorezonansowe sondą magnetyczną, które regenerują śluzówkę zatok i przywracają jej prawidłowe funkcjonowanie. Z naszej pomocy z reguły korzystają ludzie, którzy próbowali już wielu innych metod i nie uzyskali efektu. Zapraszamy

 

Przypadek z gabinetu

Młody mężczyzna w wieku 18 lat zgłosił się do nas dwa lata temu z powodu często powracającego zapalenia zatok. Stosowane przez niego dotąd metody nie przynosiły żadnych efektów. Rodzina zawiozła go nawet do zielarza, który sporządził mu specjalną mieszankę ziół - jednak to również niewiele pomogło. W naszym gabinecie wykonaliśmy Test biorezonansem MORA, który został poszerzony o test alergiczny, z uwagi na bardzo silną reakcję przy histaminie. Z testów wyszła wyraźna alergia na pyłki drzew i traw oraz delikatna na pleśnie. Wykonaliśmy serię zabiegów odczulających, po których zapalenie zatok całkowicie ustąpiło. Do dziś problem nie powrócił, nawet w okresach pylenia.