Istnieją dwa typu alergii. Wyróżniamy alergię natychmiastową oraz alergię opóźnioną. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że reakcja alergiczna pojawia się od razu po kontakcie z alergenem. Przykładem jest alergia na kota, kurz, pyłki, pleśnie oraz niektóre pokarmy typu orzechy czy kakao, po których dana osoba natychmiast puchnie lub dostaje świądu. Z kolei alergia opóźniona, tak zwana ukryta, polega na tym, że objawy pojawiają się po jakimś czasie od zjedzenia alergenu, nawet do 5 dni po! Nie są one wyraźne, rozwijają się stopniowo przez dłuższy czas, miesiące a nawet lata. Bardzo ciężko określić samemu, czy dany produkt nam szkodzi. Alergia ukryta dotyczy w większości reakcji na pokarmy a jej kilkudniowy czas ujawnienia wynika z tego, że organizm musi dany pokarm przetrawić i wprowadzić do krwi.


Testy z krwi alergiczne

Przy alergiach natychmiastowych biorą udział tak zwane immunoglobuliny typu E (czyli IgE, co często jest oznaczane na teście). Z kolei w reakcji ukrytej mamy do czynienia z immunoglobulinami typu G (IgG). Wykonując standardowe testy z krwi mało kto wie, że mamy oznaczane jedynie IgE. Zatem tym sposobem nie określimy alergii pokarmowych opóźnionych! Testy na przeciwciała (czyli immunoglobuliny) typu IgG są znacznie droższe i można je wykonać jedynie prywatnie.



Objawy alergii pokarmowej ukrytej

O ile w przypadku reakcji natychmiastowych mamy do czynienia z klasycznymi objawami alergicznymi takimi jak katar, kaszel, opuchlizna czy świąd o tyle w alergii ukrytej objawy mogą dotyczyć całego organizmu i w ogóle nie wskazywać na alergie! Mogą oczywiście występować problemy z układem oddechowym takie jak owe katary i kaszel ale lista objawów jest znacznie większa. Wymienić tu można na przykład:

Przewlekłe zmęczenie, nadmierne pocenie się, marznięcie, nadwaga, niedowagę, zaburzenia wchłaniania, zaburzenia snu, zawroty głowy, bóle głowy, zmiany skórne, wysypki, egzemy, pokrzywki, atopowe zapalenia skóry, łuszczyce, zaburzenia układu trawiennego, mdłości, zgaga, refluks, ciągły głód, wzdęcia, biegunki, zaparcia, stany zapalne błon śluzowych jelit, zaburzenia koncentracji, zaburzenia pamięci, nadmierna agresywność i drażliwość, nadpobudliwość, depresja, zaburzenia pracy serca, arytmia, tachykardia, podwyższone lub obniżone ciśnienie krwi, zapalenie spojówek, zapalenie ucha, drażliwy pęcherz moczowy, moczenie nocne u dzieci, pieczenie przy oddawaniu moczu, częste infekcje dróg moczowych, problemy reumatyczne, puchnięcie stawów, bóle stawów, bóle mięśni, przewlekłe napięcie w kręgosłupie szyjnym, zaburzenia funkcjonowania tarczycy, nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy oraz niewspomniana wcześniej przy problemach układu oddechowego astma.

 

Jak zbadać i leczyć alergie pokarmowe ukryte?

W diagnostyce poleca się dwie metody: testy z krwi na przeciwciała IgG (np. badanie Immu pro) lub biorezonans. Obie metody są bardzo skuteczne. Biorezonans ma dodatkową zaletę - pokazuje każdy rodzaj negatywnej reakcji na pokarmy, nie tylko opóźnionej. Zatem jeśli będzie alergia natychmiastowa lub nietolerancja to też to wykaże podczas, gdy testy IgG już nie.

 

A jak się leczy alergie pokarmową ukrytą?

Po pierwsze trzeba odstawić najbardziej alergizujące czynniki. Wprowadza się do tego rotacje tych produktów, których stopnień uczulenia jest mniejszy. Po drugie w naszym gabniecie stosujemy ukierunkowaną terapie preparatami naturalnymi zmniejszającą wrażliwość alergiczną oraz terapię objawową powstałych już schorzeń, np. na bóle stawów, problemy brzuszne czy bóle głowy. Jeśli alergia trwała długi czas to zawsze trzeba regenerować jelita oraz wątrobę, bowiem te narządy często są przeciążone. Niekiedy uwagi wymagają nadnercza, które również biorą udział w alergii pokarmowej. W naszym gabinecie terapie ustalamy indywidualnie do danej osoby, jej stanu i problemów, jakie występują. Po trzecie wykonujemy odczulanie alergii, by złagodzić objawy alergii.