Gołąbki są bardzo smaczne i soczyste, dzięki zawartości boczku i kaszy jęczmiennej. Kapusta pekińska jest idealnym zamiennikiem białej i włoskiej kapusty. Kapusta biała czy włoska zawiera bowiem dużo siarki i może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

  

Kasza jęczmienna to bogate źródło substancji odżywczych. To podobno jedyne zboże, które nie zostało zmodyfikowane genetycznie. Ważne jest jednak, aby ją dobrze ugotować do miękkości.

 

Gołąbki w kapuście w naczyniu żaroodpornym. Ozdobione liściem sałaty i posypaną pietruszką

 

Jęczmień w zawartości witamin i minerałów przypomina pszenicę. Zawiera dużo błonnika - szklanka jęczmienia dostarcza aż 14 gram błonnika. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę C, D, potas, sód, mangan, fosfor, wapń oraz selen, który jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy - pozwala tyroksynie zamieniać się w trijodotyroninę. Poza tym selen odpowiada za stan naszej skóry, włosów i paznokci, prawidłowe działanie układu odpornościowego oraz chroni nas przed infekcjami.

 

Składniki

 

  • ok. 700 g surowego wiejskiego boczku
  • 3/4 szklanki suchej kaszy jęczmiennej perłowej BIO
  • 1-2 marchewki
  • cebula
  • garść posiekanej natki pietruszki
  • duża główka kapusty pekińskiej
  • jajko wiejskie
  • sól, pieprz
  • łyżka smalcu gęsiego
  • Opcjonalnie koncentrat pomidorowy

 

 

Przygotowanie

Boczek zmielić na średnich oczkach. Marchewkę zetrzeć na tarce. Kaszę jęczmienną opłukać na sicie, zalać wodą i gotować do miękkości z dodatkiem pół łyżeczki soli himalajskiej.

Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę, zeszklić na gęsim smalcu.

W dużym garnku zagotować wodę z odrobiną soli. Oddzielić liście kapusty pekińskiej, odciąć końcówki przy głąbie i lekko ściąć nożem twardą część liścia, podobnie jak przy białej kapuście. Do delikatnie gotującej się wody wkładać po 2-3 liście kapusty pekińskiej na minutę po czym ostrożnie wyciągać na papierowy ręcznik w celu odsączenia z nadmiaru wody. Przekładać na talerz.

W misce wymieszać zmielony boczek, cebulkę, kaszę jęczmienną, marchewkę, natkę i jajko. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Można także dodać koncentrat pomidorowy.

Na liście kapusty pekińskiej nałożyć farsz - ilość dopasować do wielkości liścia. Zawijać ostrożnie jak zwykłe gołąbki. Układać warstwowo w garnku, zalać wodą, gotować około 45 min na wolnym ogniu.


Propozycja podania

Gołąbki bardzo dobrze smakują z ziemniaczkami utłuczonymi z masełkiem lub masłem klarowanym i buraczkami. Można także dołączyć sos beszamel lub pomidorowy.