Węglowodany są źródłem energii człowieka. Dzięki nim nie czujemy się zmęczeni, a nasz organizm może pracować na pełnych obrotach. Jeden gram węglowodanów dostarcza nam 4 kcal. Źródłem węglowodanów są produkty roślinne, które spożywane są w postaci kaszy, ryżu, makaronów, ziemniaków, roślin strączkowych, warzyw liściastych, gronowych i korzeniowych oraz owoców. Odpowiednia ilość węglowodanów w korzystnej dla nas formie dostarcza nam energii do życia i przemian metabolicznych. Należy jednak wiedzieć w jakiej formie je spożywać, by były korzystne dla naszego zdrowia

W procesie trawienia węglowodany rozkładane są do glukozy. Cześć z nich dostarcza energii potrzebnej dla obecnych funkcji organizmu i jest wykorzystywana natychmiast po rozłożeniu (około 50% zostaje wchłonięta juz w dwunastnicy), reszta z jelita żyłą wrotną przedostaje się do wątroby. Część dostaje się do krwioobiegu, część zostaje utleniona i część zostaje przekształcona w glikogen i zostaje zmagazynowana.

Jeśli codzienne spożycie węglowodanów jest zbyt duże i to część z nich zostaje zmagazynowana zamiast wykorzystana. Jeśli przez dłuższy czas spożywamy zbyt dużą ilość węglowodanów to organizm nie będzie wykorzystywał zapasów i będzie tylko dokładał do tego co jest. I tak zaczniemy powoli "obrastać" w tkankę tłuszczową.

Inną sprawa jest jeszcze spożywanie odpowiednich węglowodanów. Zwykły cukier dostarczy nam tylko kalorii, natomiast warzywa, owoce, kasze dostarczą nam wielu cennych wartości odżywczych. Ponadto spożywanie warzyw, odpowiednich owoców i kasz nie będzie prowokowało silnych wyrzutów insuliny, co również doprowadza do szybszego się odkładania tkanki tłuszczowej. Duża ilość insuliny sprawi, że więcej materiału zapasowego zgromadzi się w naszym organizmie, a z czasem może również dojść do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania komórek i narządów. Skutkować to może pojawieniem się cukrzycy typu II czy insulinooporności.

 

Jakie węglowodany najlepiej spożywać?

Najbardziej korzystne dla nas węglowodany znajdują się w warzywach i owocach. Oczywiście najlepiej spożywać owoce jagodowe, takie jak maliny, truskawki, porzeczki, jagody, borówki. Dobre także są wiśnie, mandarynki, pomarańcze, kiwi, pomelo czy grejpfrut. Jeśli jemy owoce wysoko węglowodanowe jak banany, dobrze dodać do niego trochę błonnika lub tłuszczu, dzięki czemu insulina w organizmie nie podniesie się zbyt szybko, a my dłużej pozostaniemy syci.

Warzywa, które możemy spożywać w dużych ilościach to te, które rosną nad ziemią, w mniejszych ilościach jedzmy te, które rosną pod ziemią, ponieważ zawierają więcej skrobi, która zostanie rozłożona w organizmie do glukozy, a jeśli mamy nadmiar to odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. A co z ziemniakami? Ziemniaki nie zawierają dużo kalorii, ale mają dużo skrobi. W dużej części jest to skrobia oporna, która bardzo korzystnie wpływa na nasze jelita stanowiąc pożywkę do rozwoju naszych pozytywnych kultur bakterii. Jedzmy je wiec, ale z umiarem i odrobiną dobrego jakościowo masełka.

Zboża - wiadomo, że najlepiej wybierać nieoczyszczone ziarna, które zawierają mnóstwo substancji odżywczych. Brązowy ryż, kasza gryczana, nieoczyszczone żyto, samopsza czy płaskurka zawierają o ponad połowę więcej substancji odżywczych niż pozbawione łusek ich odpowiedniki. Jednak, aby mądrze jeść zboże trzeba wiedzieć, jak je obrobić. Co z tego, że zalejemy kaszę gryczaną wodą i ją ugotujemy jak spożywając ją pozbawiamy nasz organizm minerałów. Dlaczego tak się dzieje? Zboża zawierają antyodżywczy kwas fitynowy, który chelatuje w naszym organizmie minerały. Oznacza to, ze gdy jemy zboże kwas fitynowy w nich zawarty wyciąga z naszego organizmu m.in. magnez, wapń, potas i w ten sposób osłabia nasz organizm. W niewielkich ilościach kwas fitynowy jest potrzebny ponieważ usuwa z naszego organizmu także inne pierwiastki jak metale ciężkie. Co więc zrobić, by pozbyć sie kwasu fitynowego? Należy przepłukać zboże i moczyć przez ok 8-12 godz. w wodzie albo poddać je procesowi fermentacji jak to ma miejsce przy tworzeniu zakwasu na chleb. Zatem spożywanie pieczywa razowego na drożdżach bez zakwasu jest dla naszego organizmu anty odżywcze.