Zgaga to dolegliwość, podczas której występuje odczucie pieczenia lub bólu w przełyku lub żołądku.

Charakterystyczne objawy:

 • pieczenie za mostkiem, które często promieniuje do gardła i w dół do dołka serowego
 • niekiedy pojawia się do tego ból promieniujący do szczęki, ramienia i pleców
 • podchodzenie treści z żołądka do jamy ustnej
 • niekiedy wymioty
 • poranna chrypka wynikająca z podrażnienia w nocy strun głosowych przez kwasy żołądkowe
 • suchy i/lub świszczący kaszel, wynikający z podrażnienia oskrzeli

Objawy często mogą początkowo sugerować zawał serca. Dotyczą one jednak przełyku, co nie znaczy, że można je bagatelizować. Nieleczona choroba może powodować poważne komplikacje takie jak owrzodzenie przełyku, zapalenie płuc, krwawienie z przełyku, a na nawet raka przełyku!!!

 

 Zgaga anatomia

 

Przewlekła zgaga

Jeśli zgaga męczy Cię od dłuższego czasu to jest to ważny sygnał z organizmu, że należy coś z ty zrobić. W przeciwnym razie może dojść do groźnych następstw. Ale co zrobić? Od czego jest ta zgaga? Są dwie główne przyczyny leżące u podłoża zgagi - zakwaszenie organizmu i nadmierne napięcie, stres.

 


Zakwaszenie organizmu a zgaga

Zakwaszenie wynika z nadmiernego spożywania produktów kwasotwórczych (zboża, nabiał, mięsa, słodycze, wszystko co smażone, kawa, cola, napoje gazowane, alkohol - niestety też...) przy jednoczesnym spożywaniu zbyt małej ilości produktów zasadowych ( warzywa, owoce, woda niegazowana). Normalnie nasz organizm powianiem otrzymywać 60% produktów zasadowych i 40 % produktów kwaśnych. współczesny sposób odżywania sprawia, że jemy 80-90% produktów kwasotwórczych i 10-20% zasadowych. To tak jakby nalać złego paliwa do auta!!! Z czasem dochodzi do zakwaszenia całego organizmu (nie tylko żołądka), co może dawać wiele różnych problemów:

 • zgaga
 • migreny
 • alergie
 • bóle kości i stawów
 • osteoporoza
 • dna moczanowa
 • kamienie nerkowe (zmaterializowny kwas- forma obrony organizmu)
 • nowotwory

 

Zakwaszenie daje także zaproszenie do rozwoju patogenów: bakterii, wirusów, pasożytów i grzybów.

Środki łagodzące zgagę są tutaj rozwianiem chwilowym i powierzchownym ponieważ łagodzisz nadmiar kwasu w żołądku podczas, gdyż masz zakwaszony cały organizm!!! Jedynie całościowe odkwaszanie może tutaj pomóc.

 


Sprawdź, czy jesteś zakwaszony i wylecz zgagę

Najlepszym badaniem na to aby sprawdzić, czy Twój organizm jest zakwaszony jest badanie żywej kropli krwi. Krwinki szybko reagują na to, co dzieje się w organizmie. jeśli organizm jest zakwaszony sklejają się w rulony, jak na zdjęciu obok. Normalnie powinny pływać każda osobno!!!
Zapraszamy na badanie żywej kropli krwi, gdzie dowiesz się, czy przyczyną zgagi nie jest zakwaszenie. W razie gdyby tak było, nasi specjaliści przygotują dla Ciebie kompleksowy program odkwaszający.Emocje jako przyczyna zgagi

Nie jest niczym nowym, że silne emocje takie jak złość, mogą spowodować zgagę. Często nie jesteśmy w stanie uniknąć takich sytuacji stresowych, ponieważ taki jest współczesny świat. Trzeba jednak zadbać o to, aby tak przygotować organizm, by był odporny na działanie stresu. Dzięki nowoczesnym możliwością możemy sprawdzić, jaki jest u Ciebie czynnik stresu i jak mocny jest jego wpływ oraz mamy do dyspozycji specjalnie opracowane terapie MORA, które uspokajają nerwy i zabezpieczają organizm przed wpływem stresu. (czytaj wiecej).

 

 

 

Borelioza

Kleszcz z boreliozą

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Jerzy Zięba

Jerzy Zieba na wykłądzie

Wykłady Jerzego Zięby, autora książki "Ukryte Terapie". Zbór wywiadów w Niezależnej Telewizji. Czytaj więcej

Powrót do góry

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.