Mówiąc o alergii zawsze myślimy o katarze i zmianach skórnych. Nikt raczej nie kojarzy jej z zapaleniem stawów, ze skurczami brzucha czy z zaburzeniem pracy serca. A jednak okazuje się, że ukryta alergia pokarmowa może powodować takie oraz inne problemy!!!


Alergie pokarmowe ukrytą przyczyną chorób

O ile alergie wziewne ograniczają się z reguły do zmian skórnych i dolegliwości układu oddechowego o tyle alergie pokarmowe wpływają na cały organizm. Mogą wystąpić na przykład problemy z układem pokarmowym, ale mogą to być reakcje, których byśmy nawet nie podejrzeli o związek z alergią! Poniżej prezentujemy listę tych dolegliwości i wskazujemy, jakie alergeny mogą być ich przyczyną.

Astma oskrzelowa - w tym przypadku należy przetestować nie tylko alergeny pokarmowe takie jak białko jajek, mleko i zboża ale także wziewne czynniki kontaktowe takie jak kurz domowy, lateks wchodzący w skład niektórych materacy oraz pierze, zwłaszcza jeśli ataki pojawiają się w nocy lub nad ranem.

Czerwone policzki - często wskazują na alergię pokarmową, szczególnie u dzieci

Infekcje dróg moczowych - oprócz cytrusów i przypraw czynnikiem mogą być głębokie konstytucjonalne alergeny takie jak mleko krowie i pszenica. Dodatkowo warto sprawdzić, czy nie ma zakażenia grzybem candida

Moczenie nocne - często przyczyną są alergeny pokarmowe takie jak owoce cytrusowe i przyprawy

Poty - w przypadku małych dzieci, które pocą się nadmiernie na głowie i karku, może być to pierwszy sygnał odnośnie rozwijającego się procesu alergicznego na czynniki pokarmowe, co może z czasem mogą doprowadzić do atopowego zapalenia skóry. Należy zwrócić uwagę na mleko, jajka, kakao, pszenice i orzechy.

Pożądanie określonych produktów spożywczych - jeśli występuje wyjątkowo silne pożądanie danego produktu to zawsze jest to sygnał, że może chodzić o zamaskowaną alergię pokarmową. Wydawać by się mogło, że organizm wie, co dla niego dobre i jeśli potrzebujemy jakieś substancji to pojawia nam się ochota na daną rzecz. Niestety nie zawsze tak jest. Podczas alergii pokarmowej dochodzi do zjawiska przypominającego nałóg, gdzie pojawia się silne pożądanie na coś, co szkodzi. Jest to widoczne zwłaszcza u dzieci.

Pokrzywka wywołana własnym potem - w takim przypadku oprócz głównych alergenów należy jeszcze sprawdzić zakażenie pasożytami, zwłaszcza owsikami!

Stany zapalne błon śluzowych - u podłoża może leżeć nietolerancja kwasów owocowych i przypraw.

Otyłość - bardzo często jest wynikiem zamaskowanej alergii na pszenicę i inne zboża.

Zapalenie stawów - w przypadku problemów ze stawami, kiedy pojawia się obrzęk, ból w spoczynku (zwłaszcza nocą), warto nie tylko sprawdzić poziom kwasu moczowego ale także pomyśleć o ukrytej alergii pokarmowej na zboża.

Zawroty głowy - mogą być następstwem zamaskowanych alergii na najczęściej jedzone produkty. Często jest to ryż biały lub kasza jęczmienna.

Zaburzenia pracy serca i układu krążenia - powodem są bardzo często alergie pokarmowe na zboża, głównie pszenicę!

Zespół hiperkinetyczny - wywołać go mogą: cukier, dodatki spożywcze, mleko, mięso wieprzowe.


Przypadek z naszego gabinetu

Mała dziewczynka w wieku 9 lat ma od kilku lat bardzo silne bóle nóg. Rodzice jeździli z nią do wielu gabinetów. robili badania w kierunku boreliozy podejrzewając, że może gdzieś ugryzł ją kleszcz, jednak wyniki nic nie pokazywały. Ktoś ostatecznie stwierdził, że dziecko stresuje się szkołą i to dlatego cierpi na bóle bóg. Jednak rodzice szukali dalej nie mogąc patrzeć na cierpienia córki. Trafili do nas na testy i okazało się, że wyszła bardzo silna reakcja na mleko! Rodzice powiedzieli, że córka cierpiała od urodzenia na skazę białkową objawiającą się zmianami na skórze. Jednak „wyrosła z tego” i teraz normalnie je nabiał. Zaleciliśmy ponowne odstawienie nabiału pochodzenia krowiego i wykonaliśmy zabiegi odczulające. Problem zniknął a dziecko przestało cierpieć. Cuda? Nie. Po prostu musimy sobie zdać sprawę, że wpływ alergii pokarmowych może wywołać różne problemy.Marsz alergiczny

Marsz alergiczny polega na zmianie sposobu reakcji na dany alergen! Najpierw mogą wystąpić zmiany skórne a potem przechodzi to w ból stawów lub astmę Alergia jest chorobą, która nieleczona lub źle leczona będzie się rozwijać. Z niej się nie wyrasta. Forma reakcji zależy od wielu rzeczy, w tym od wieku osoby chorej oraz od indywidualnych predyspozycji do osłabienia poszczególnych narządów. Jeśli alergia pokarmowa jest nabyta i dotyka osoby dorosłe lub nawet osoby w podeszłym wieku to najczęściej nie dostaną one kataru czy wysypek, a zaczną cierpieć na bóle stawów, zaburzenia pracy serca, zawroty głowy lub łuszczycę.Podsumowanie

Alergia pokarmowa może wywoływać bardzo różne dolegliwości, które nie wiążemy z alergią. Warto zatem wykonać testy alergiczne. W naszym gabinecie prowadzimy badania na alergie metoda biorezonasnu, gdzie możemy przetestować prawie wszystko możliwe czynniki pokarmowe i wziewne. Posiadamy 281 alergenów pokarmowych i 169 alergenów wziewnych. Na podstawie wyników prowadzimy ukierunkowane leczenie metodami naturalnymi. Wykonujemy także odczulanie alergenów na biorezonansie.

Gabinet BioMora, Zielona Góra, ul. Bohaterów Westerplatte 9/310, telefon 531 084 087