Alergia wziewna dotyka coraz wiecej osób. Objawy często imitują inne dolegliwości do tego stopnia, że pacjent nawet nie wie, że to alergia! Przedstawiamy najpowszechniejsze alergeny, z jakimi mamy kontakt na co dzień i opiszemy możliwe objawy alergiczne spowodowane kontaktem z nimi.

 

Alergia na pyłki roślin

Pylenie roślin zaczyna się na początku roku (leszczyna) i trwa do późnej jesieni! Najbardziej nasilonym okresem jest jednak najczęściej wiosna i wczesne lato. Niektóre pyłki powodują tak zwane reakcje krzyżowe, co oznacza, że alergicy mogą zareagować na inne czynniki, np. osoby uczulone na pyłki brzozy mogą dostać alergii na jabłko czy pomidory a pacjenci, którzy mają alergię na pyłki traw, powinny unikać truskawek, selera, szpinaku i orzeszków ziemnych. Osoby uczulone na bylicę powinni w okresie jej pylenia unikać na rumianku, słonecznika, pieprzu i anyżu.

 

Kobieta z dmuchawcem jako symbolem alergii na pyłki. Kobieta dmucha w tego dmuchawca. Jest na łonie natury, w tle zieleń.

 


Objawy alergii na pyłki roślin to: katar sienny, obfity katar, wydzielina ściekająca po tylnej ścianie gardła, niedrożny nos, swędzenie oczu, pieczenie oczu, swędzące powieki, światłowstręt, bóle gardła, pieczenie gardła, swędzenie podniebienia miękkiego, obrzęk błony śluzowej górnych dróg oddechowych, kaszel. Czasami zdarzają się duszności i zmiany skórne w postaci pęcherzy, wyprysków.

 

Alergia na pleśnie

Pleśnie, obok pyłków roślin, należą do podstawowych alergenów wziewnych. Z reguły jeśli występuje alergia na pyłki to jest także alergia na pleśnie, ponieważ ich białka są bardzo podobne. Przy odczulaniu z reguły należy wykonać zabiegi na jedne i na drugie. Najczęściej alergizującymi pleśniami są alternaria i cladosporium. Ich aktywność przejawia się praktycznie przez cały rok, choć nasilenie objawów obserwuje się latem. Alternaria spotykamy w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach takich jak kuchni lub łazienka. Mogą one pojawić się także na zabawkach dla dzieci, dlatego warto to sprawdzać! Cladosporium są aktywne w powietrzu, zwłaszcza w trakcie koszenia traw i zbóż. Osoby uczulone na grzyby pleśniowe mogą odczuć nasilenie objawów po zjedzeniu suszonych owoców, grzybów oraz serów pleśniowych.


Objawy alergii na pleśnie to: podrażnienia, zapalenia i obrzęk błon śluzowych układu oddechowego, katar, zapchany nos, pieczenie nosa, oraz trudności w oddychaniu, bóle głowy.

 

 

Alergia na roztocza kurzu domowego

Roztocza kurzu domowego powodują alergie przez cały rok. Najgorszym okresem w roku jest okres grzewczy, zaczynający się w listopadzie a kończący w marcu. Wtedy bowiem podgrzany na kaloryferze kurz zwiększa swoja siłę alergizującą. Roztocza kurzu znajdują się praktycznie w całym domu, bowiem przyczepiają się one do wszelkich powierzchni. W nadmiarze spotykamy je w sypialni w materacach łóżek. Obserwuje się wówczas nasilenie objawów po przebudzeniu nad ranem. Rozwiązaniem może być specjalny materac antyalergiczny ze ściąganą poszewką, którą można wyprać. Nagromadzenie roztoczy kurzu domowego obserwuje się także na dywanach i wykładzinach, dlatego osoby uczulone na kurz powinny sie ich pozbyć z domu, zastępując je panelami lub płytkami. Ważne jest, że osoby uczulone na roztocza nie powinny spożywać w dużych ilościach: krabów, ślimaków i krewetek! Może to bowiem wywołać nasilenie reakcji.


Objawy alergii na roztocza kurzu domowego to: zapalenie spojówek, świąd, zaczerwienienie i łzawienie oczu, napady kichania, wodnisty wyciek z nosa, zatkany nos, suchość śluzówek nosa, pieczenie śluzówek nosa, bóle gardła, pieczenie i suchość gardła, suchość i szorstkość skóry, utrudnione oddychanie, duszności, przewlekły kaszel z odczuciem łaskotania w krtani. Uważa się, że alergia na roztocza kurzu mogą powodować astmę oskrzelową na tle alergicznym.

 

 

Alergia na pierze

Obok roztoczy kurzu domowego częstym alergenem jest pierze gęsi, wypełniające poduszki, na których śpimy. Przez to również można odczuć pogorszenie po wstaniu z łóżka. Istnieją jednak poduszki i kołdry antyalergiczne, które skutecznie mogą rozwiązać problem.


Objawy alergii na pierze to: wodnisty katar, zatkany nos, swędzenie i pieczenie oczu, trudności w oddychaniu, ból głowy, zmiany skórne.

 

 

Alergia na sierści zwierząt

Alergia na sierści zwierząt pojawia się z reguły w momencie kontaktu ze zwierzęciem. Jednak sierść może zostać w pomieszczeniu nawet długo po tym, jak pupila nie ma już w domu. Spotyka sie także, że reakcje alergiczne pojawiają się nawet wskutek przechodzenia korytarzem, którędy szedł pies lub kot sąsiada! Do najczęstszych substancji uczulających pochodzenia zwierzęcego należą sierści kota, psa, świnki morskiej i chomika.


Objawy alergii na sierści zwierząt to: napadowe kichanie, świąd oczu, łzawienie, opuchlizna spojówek, katar, wysypka, swędzenie skóry.

 

 

Podsumowanie

Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na pyłki, pleśnie, kurz domowy, pierze lub sierści zwierząt to polecamy doskonałą metodą biorezonansu MORA, za pomocą której można wykonać testy alergiczne oraz przeprowadzić odczulanie alergii! Testy i odczulanie MORA prowadzimy w naszym gabinecie - zapraszamy.

 

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza. 

Najczęściej czytany artykuł

Reklama artykułu o wiarygodności badań Volla. Lekarka a w tle lekarz rozmawia rodzinie.

Wyniki testów biorezonansu mogą być fałszywe! Zobacz, na co zwrócić uwage i jaki test wybrać.  

Borelioza. Badanie i leczenie

Kleszcz na liściu

Terapia biorezonansem MORA jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia boreliozy. 

Zakażenia pasożytami

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Precyzyjna diagnostyka pasożytów i skuteczne terapie odrobaczające dla dzieci i dorosłych

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.