Każdy, kto cierpi na alergie pokarmową odczuwa wyraźne pogorszenie objawów, kiedy sie zdenerwuje. Dolegliwości takie jak bóle brzucha, skurcze, biegunki, zmiany na skórze, wypryski, świąd, pokrzywka nasilają się. Czyżby stres był główną przyczyną alergii?

 

Stres nasila alergie

Podczas stresu do krwi trafiają bardzo duże ilości hormonów takich jak adrenalina i kortyzol. Jeśli sytuacja jest przewlekła to organizm coraz słabiej neutralizuje nadmiar tych hormonów a to w konsekwencji nasila stany zapalne i alergiczne, ponieważ podnosi sie wtedy histamina, będąca mediatorem reakcji alergicznych. Trzeba wiedzieć, że to właśnie histamina powoduje objawy, jakie odczuwa alergik - wysypki, świąd, skurcze brzucha, biegunki itd. Dlatego alergikowi daje sie leki antyhistaminowe, takie, które zbiją mu poziom histaminy przez co wygasza sie alergie. Ale jeśli żyje on w przewlekłym stresie to raczej trzeba było by sie zastanowić nad równoczesnym podawaniem preparatów na nerwy.


Czy stres może leżeć u podłoża alergii

Emocje mogą faktycznie być przyczyną wielu chorób, tak zwanych psychosomatycznych, jednak w przypadku alergii raczej są jakby oliwą do ognia niż źródłem problemu. Alergia polega na nadmiernej reakcji układu immunologicznego na określone czynniki, co może raczej wynikać na przykład z chemizacji życia, przerostu grzybów candida albicans, obciążeniu metalami ciężkimi. Sam stres nie będzie raczej podstawą alergii. Nie znaczy to jednak, że nie jest on problemem w leczeniu, ponieważ nasila on stany zapalne i przez to nie pozwala zagoić sie chorym tkankom. W leczeniu osób z alergią i żyjących w ciągłym stresie, należy wziąć pod uwagę kwestie emocjonalną i zająć sie także nią. Inaczej problem będzie trudny do wyleczenia.

 

Terapia alergii i stresu metodą MORA

Odczulanie alergii metodą biorezonansu MORA zakłada jednoczesne oddziaływanie na organizm częstotliwościami niwelującymi reakcje alergiczne oraz falami tonizującymi układ nerwowy. W trakcie rozwoju metody biorezonansowej zauważono, że właśnie takie podejście terapeutyczne dawało najlepsze efekty. Dlatego miedzy innymi nowe urządzenia z serii MORA wyposażone są w dwa moduły terapeutyczne (jakby dwa urządzenia w jednym), dzięki czemu można włączyć dwie terapie jednocześnie na dwie różne rzeczy - na odczulenie alergii i stres!

 

Nie jesteś hipochondryczką

Często przychodzą do nas osoby, których objawy alergiczne nasilają sie pod wpływem emocji. Z tego powodu odrzuca się diagnozę alergii i zrzuca winę na stres. „Po co bowiem robić testy, po co szukać głębiej, skoro ewidentnie pogorszenie po emocjach następuje?” Czy oby na pewno nie ma takiej potrzeby? Okazuje sie, że jest! Czy zapomniano już podstawy fizjologii? Przecież stres nasila stany zapalne, jakie już istnieją w organizmie! W naszym gabinecie przeprowadzamy testy obejmujące zarówno alergeny, grzyby, pasożyty jak i ocenę stan układu nerwowego, by w razie potrzeby podejść do danej osoby kompleksowo.