baner biomora 2020 kompr

Obraz kliniczny boreliozy jest zróżnicowany i przebiega w trzech stadiach. Poniżej prezentujemy szczegółowy opis objawów w poszczególnych stadiach

 


Okres I. Stadium wczesne ograniczone

Choroba ujawnia sie u ponad 50 % chorych

Jest to stadium, w jakim pojawia sie tak zwany rumień pełzający lub rumień wędrujący. Pojawia sie on w 70 procentach przypadków i jest widoczny zwykle po 7 dniach od zakażenia. Ma kształt pierścienia z przejaśnieniem w środku. Skóra w obrębie rumienia jest ciepła i napięta, choć nie boli i nie swędzi. Rumień powstaje w miejscu ukąszenia kleszcza. Najczęściej są to kończyny dolne lub górne, rzadziej obejmuje inne lokalizacje. Objawami towarzyszącymi rumieniowi mogą być powiększone okoliczne węzły chłonne, stany podgorączkowe do 38 stopni C, a także objawy przypominające grypę, takie jak bóle gardła, bóle głowy, łamanie w kościach i dreszcze. Nieleczony rumień znika z reguły w ciągu miesiąca.

 

Okres II. Stadium wczesne rozsiane

W tym etapie bakterie rozprzestrzenia sie drogą krwionośną i atakuje różne narządy: stawy, układ nerwowy, miesień sercowy oraz skórę.

Stawy. Głównymi objawami są: wysięk w jamie stawowej oraz bóle kostno stawowe. Dotyczy to jednego lub kilku stawów, najczęściej stawów kolanowych. Zapalenia stawów mogą trwać do kilku tygodniu i przebiegają z fazami łagodzenia i nasilania się dolegliwości. Z czasem stają sie mniej dotkliwe lub ataki występują rzadziej.

Układ nerwowy. Zajęcie układu nerwowego przez krętki borelii nosi nazwę neuroboreliozy i objawia sie porażeniem lub niedowładem nerwów. Występują także zapalenia korzeni nerwowych z silnymi bólami oraz drętwienie i mrowienia w obrębie niektórych części ciała. Bardzo często atakowany jest nerw twarzowy, gdzie dochodzi do opadania kącika ust, braku możliwości wyszczerzenia zębów, braku możliwości zaciśnięcia powieki. Najczęściej dotyczy to jednej strony ale bywa też obustronne.

Serce. Zakażenie serca bakterią borelii jest rzadkie, niemniej jednak jeśli do tego dojdzie, to może to wywołać kołatania serca.

Skóra. Również jest to rzadka sytuacja, ale jeśli borelioza zajmie skórę to pojawia sie niebieskawy ub czerwonawy guzek, najczęściej pojedynczy, umiejscowiony na płatku lub małżowinie usznej a niekiedy na mosznie. Jest t tak zwany chłoniak limfocytowy skóry.

 


Stadium III. Późne stadium

Kilka lat po zakażeniu

Dochodzi do trwałego uszkodzenia zaatakowanych narządów, oka, mózgu, nerwów obwodowych. Wszystkie dolegliwości z okresu drugiego, a więc bóle kostno stawowe, niedowłady, porażenia, drętwienia itd, przybierają charakter przewlekły! Do tego niekiedy może dojść do zanikowego zapalenia skóry w miejscu, gdzie wcześniej występował rumień, Przybiera to postać sinawych lub sinofioletowych przebarwień w obrębie których skóra jest pozbawiona owłosienia i stopniowo ulega zanikowi.

Baner reklamowy testy

Wizyta diagnostyczno-konsultacyjna. Zawiera pakiet trzech badań. Prowadzimy leczenie chorób przewlekłych.

Leczenie alternatywne baner reklamowy

Leczenie alternatywne: choroby układu pokarmowego i oddechowego, alergie pokarmowe i wziewne, pasożyty, borelioza  

Borelioza

Kleszcz na liściu

Ugryzł Cie kleszcz? Podejrzewasz boreliozę? Skuteczna diagnostyka i terapia boreliozy.  Czytaj więcej

Pasożyty

Urządzenie biorezonansowe MV (MORA V) firma BioKat

Nowoczesna i precyzyjna diagnostyka pasożytów. Skuteczne terapie usuwania zakażeń pasożytami.  Czytaj więcej

Alergie

Alergie na pyłki

Testy na alergie pokarmowe i wziewne. Odczulanie alergii metodą biorezonansu. Czytaj więcej 

Treści artykułów służą jedynie celom informacyjnym. Nie zastępują konsultacji z lekarzem, nie mogą służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz problemy zdrowotne lub jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia i sposobu leczenia to skonsultuj się z lekarzem. Nie bierzemy na siebie odpowiedzialności za skutki w przypadku, gdyby ktoś będzie chciał wykorzystać informacje do samoleczenia czy samodiagnozy.

Teksty prezentowane na stronie stanowią własność firmy Łukasz Dobrzyński i są utworem w rozumieniu ustawy z dnia 04 lutego 1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.nr.90,poz.631). Żadna ich część nie może być rozpowszechniana, kopiowana, przetwarzana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody Właściciela.