Ból gardła, kaszel, chrypa nie zawsze muszą być wynikiem zakażenia bakteryjnego. Przyczyną może być refluks żołądkowy!!! Refluks żołądkowo-przełykowy jest to schorzenie, które objawia się podnoszeniem treści z żołądka do przełyku. Niekiedy unoszą się jedynie kwaśne "opary" żołądkowe, dając takie same dolegliwości.

 

Dlaczego kwasy się podnoszą?

Wynika to z tego, że zwieracz żołądka, który powinien być szczelnie zamknięty, ma zmniejszone napięcie i otwór pozostaje w części otwarły. Do tego może zdarzyć się, że sam żołądek jest ściśnięty i napięty na skutek codziennych stresów i w wyniku mocnego ciśnienia wyrzuca swoją treść w górę. Dolegliwości z reguły nasilają się po śnie, ponieważ głównie podczas snu, w pozycji leżącej, zwieracz żołądka ma naturalnie zmniejszone napięcie.

Gdy kwaśna treść żołądkowa lub kwaśne opary podnoszą się do przełyku, mogą uszkodzić śluzówki błony śluzowej całego układu oddechowego, która w odróżnieniu od wytrzymałej błony śluzowej żołądka, jest bardzo delikatna. Na takiej śluzówce powstaje stan zapalny i utrzymuje się tak długo, aż zniknie czynnik drażniący.

 

Kobieta trzymająca sie za brzuch obiema rękami. Zdjęcie od szyi do pasa.


Dolegliwości z powodu refluksu

Na skutek opisanego wyżej mechanizmu mogą powstać różne odczucia chorobowe. Najczęściej jest to zgaga. Można także odczuwać ból promieniujący do szyi. Czasem pojawiają się stany zapalne krtani lub oskrzeli. Mamy wówczas kaszel, chrypę czy ból gardła. Są przypadki tak zwanego przewlekłego zapalenia przełyku objawiające się ciągłym bólem gardła i krtani, nasilające się przy mówieniu, jedzeniu twardszych pokarmów, jedzeniu zimnego lub ciepłego, jedzeniu wyraźnych smaków takich jak kwaśny czy słodki. Rodzaj dolegliwości i jego natężenie wynika z indywidualnych predyspozycji chorej osoby.

 


Diagnostyka i leczenie refluksu

Chcąc określić czy mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym, należy wykonać podstawowe badanie lekarskie - gastroskopię. Polecamy także skorzystać z Testu Obciążeń MORA i diagnostyki irydologicznej, które określą, czy zaburzenia żołądka są wywołane stresem, błędami dietetycznymi, zakażeniem bakteryjnym, co pozwoli zadziałać na przyczynę dolegliwości a nie tylko na sam skutek.