Wiele problemów zdrowotnych bierze sie z faktu, że nasze jelita są nieszczelne. Jak to sprawdzić? Nie ma bowiem badania laboratoryjnego, które by to stwierdzało. Kolonoskopia nie pokaże tego. Jest jednak bardzo prosty domowy sposób, który jednoznacznie wykaże, czy ma się nieszczelne jelita.
Test buraczany
Wieczorem przez snem pijemy 3/4 szklanki soku z buraka. Można do niego dodać trochę soku z jabłka, by był smaczniejszy. Rano sprawdzamy, jakiego koloru jest nasz pierwszy mocz. Jak wiadomo, burak zawiera czerwony barwnik i jeśli znajduje się on w pęcherzu w dużych ilościach to znaczy, że mamy nieszczelne jelita. Mocz w takim przypadku będzie podbarwiony na czerwono!!!! Pamiętaj, że jeśli mocz będzie jedynie lekko różowawy to jest to normalne! Podobnie kał ma prawo być czerwony!
Dwie uwagi
Jeśli ktoś oddaje mocz w ciągu nocy to musi obserwować pierwszy mocz po wypiciu soku z buraka! Druga rzecz to taka, że test można też zrobić rano na czczo i czekać na pierwszy mocz w ciągu 2-3 godzin - choć wypicie soku na noc daje większe efekty.
Jaki sok?
Do badania najlepiej wycisnąć samemu sok z buraka. Należy jednak pamiętać, że taki sok musi "odstać", ponieważ świeżo wyciśnięty burak ma działanie drażniące na żołądek i może doprowadzić do wymiotów!!! Należy zatem włożyć taki sok na 2-3 godziny do lodówki lub nawet na dłużej (maks 24 godziny). Trzymać go tam pod przykryciem. Potem warto lekko podgrzać do temperatury pokojowej, dodać w razie potrzeby soku z jabłka i wypić. Można oczywiście kupić sok z buraka w sklepie ale proszę wybierać te soki jednodniowe ponieważ mają one najwięcej wartości. Soki kartonowe mogą okazać sie niewystarczające do tego testu.
Co sie przedostaje przez nieszczelne jelita?
Przez nieszczelne jelita przechodzą wszystkie patogeny żyjące w jelicie a wiec bakterie jelitowe oraz grzyby candida albicans a także niestrawione resztki pokarmowe. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zakażeniem całego organizm, które co prawda nie objawia się jak ostre przeziębienie polegające na tym, że dostajemy gorączki i mocno chorujemy, ale postępuje ukrycie i niszczy nasz organizm stopniowo i podstępnie. Candida może przejść drogą krwi do innych części organizmu i tam doprowadzić do problemów zdrowotnych. Najczęściej osiada albo na układzie oddechowym - zatoki, gardło, oskrzela - albo na układzie moczowym (częściej u kobiet). Niestrawione resztki pokarmowe mogą z kolei spowodować, że organizm zacznie reagować na te pokarmy alergicznie i rozwinie sie u nas alergia na wszystko, co jemy!
Objawy nieszczelnych jelit
- alergie pokarmowe
- łuszczyca
- bóle stawów
- bóle brzucha
- niestrawności
- zespól drażliwego jelita
- zmiany skórne
- przewlekłe zmęczenie
- zapalenie zatok
- przewlekły kaszel
- bóle gardła
- osłabiona odporność
- i wiele innych
Inna metoda
Jeśli bakterie i grzyby przechodzą przez nieszczelne jelita to trafiają do krwi. Można zatem zobaczyć, co dzieje sie we krwi za pomocą mikroskopowej obserwacji kropli. Polega ona na obserwacji pod mikroskopem świeżo pobranej kropli krwi. Widać tam wyraźnie ruszające się bakterie jelitowe oraz pączkujące szczepy grzybów! Badanie jest o tyle ciekawe, że osoba badana może je oglądać na ekranie telewizora, bowiem do mikroskopu podłączona jest kamera.
Regeneracja jelit
Regeneracja jelit jest sprawą bardzo indywidualną, bowiem wszystko zależy od tego, dlaczego doszło do nieszczelności. Przyczyn może być wiele od zakażeni pasożytami, zniszczenia jelit antybiotykami, błędami dietetycznymi po alergie pokarmowe i przerost drożdżycy candida albicans. W zależności od tego stosuje sie działania usuwające przyczynę oraz wprowadza środki uszczelniające jelita - a dokładnie odbudowujące zniszczoną śluzówkę.