Wiele problemów zdrowotnych bierze sie z faktu, że nasze jelita są nieszczelne. Jak to sprawdzić? Jest bardzo prosty domowy sposób, który w dużej wykaże, czy ma się nieszczelne jelita.

 

Test buraczany

Wieczorem przez snem pijemy 3/4 szklanki soku z buraka. Można do niego dodać trochę soku z jabłka, aby był smaczniejszy. Rano sprawdzamy, jakiego koloru jest nasz pierwszy mocz. Jak wiadomo, burak zawiera czerwony barwnik i jeśli znajduje się on w pęcherzu w dużych ilościach to znaczy, że mamy nieszczelne jelita. Mocz w takim przypadku będzie podbarwiony na czerwono!!!! Pamiętaj, że jeśli mocz będzie jedynie lekko różowawy to jest to normalne! Podobnie kał ma prawo być podbarwiony!

 

Dwie uwagi

Jeśli ktoś oddaje mocz w ciągu nocy to musi obserwować pierwszy mocz po wypiciu soku z buraka! Druga rzecz to taka, że test można też zrobić rano na czczo i czekać na pierwszy mocz w ciągu 2-3 godzin (choć wypicie soku na noc daje większe efekty).

 

 Buraki z łodygą leżące na drewnianej ławie

 

Jaki sok z buraka?

Do badania najlepiej wycisnąć samemu sok z buraka. Należy jednak pamiętać, że taki sok musi "odstać", ponieważ świeżo wyciśnięty burak ma działanie drażniące żołądek i może doprowadzić do wymiotów!!! Należy zatem włożyć taki sok na 2-3 godziny do lodówki lub nawet na dłużej (maks 24 godziny). Trzymać go tam można pod przykryciem. Potem, przed wypiciem, warto lekko podgrzać sok do temperatury pokojowej, dodać w razie potrzeby soku z jabłka i wypić. Można oczywiście kupić sok z buraka w sklepie ale lepiej wybierać soki jednodniowe, ponieważ mają one najwięcej wartości. Soki kartonowe mogą okazać sie niewystarczające do tego testu.

 

Jak objawia się problem nieszczelnych jelit?

Jeśli mamy nieszczelne jelita to przechodzą to wszystko, co się w nich znajduje, przedostaje się do krwioobiegu. Mogą to być żyjące w jelicie bakterie jelitowe lub grzyby candida albicans. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zakażeniem całego organizm, które co prawda nie objawia się jak ostre przeziębienie polegające na tym, że dostajemy gorączki i mocno chorujemy, ale postępuje ukrycie i niszczy nasz organizm stopniowo i podstępnie. Z kolei candida może poprzez krew przedostać się do innych części organizmu i tam doprowadzić do problemów zdrowotnych. Najczęściej osiada na układzie oddechowym - zatoki, gardło, oskrzela - albo na układzie moczowym (częściej u kobiet).

Innymi rzeczami, które mogą się przedostać z jelit są niestrawione resztki pokarmowe. Może to spowodować reakcje alergiczną na wszystko, co jemy!

 

Objawy nieszczelnych jelit

 • alergie pokarmowe
 • łuszczyca
 • bóle stawów
 • bóle brzucha
 • niestrawności
 • zespól drażliwego jelita
 • zmiany skórne
 • przewlekłe zmęczenie
 • zapalenie zatok
 • przewlekły kaszel
 • bóle gardła
 • osłabiona odporność
 • i wiele innych

 

Inna metoda sprawdzenia nieszczelnych jelit

Jeśli bakterie i grzyby przechodzą przez nieszczelne jelita to trafiają do krwi. Można zatem zobaczyć je obserwując krew pod mikroskopem. W naszym gabinecie wykonujemy takie badanie. Polega ono na obserwacji pod mikroskopem świeżo pobranej kropli krwi. Widać tam wyraźnie zmiany wskazujące na ruszające się bakterie jelitowe oraz pączkujące szczepy grzybów! Badanie jest o tyle ciekawe, że osoba badana może je oglądać na ekranie telewizora, bowiem do mikroskopu podłączona jest kamera.

 

Regeneracja jelit

Regeneracja jelit jest sprawą bardzo indywidualną, bowiem wszystko zależy od tego, dlaczego doszło do nieszczelności. Przyczyn może być wiele, np zakażenie pasożytami, zaburzenie flory jelit, błędy dietetyczne, alergie pokarmowe. W zależności od tego stosuje sie ukierunkowane działania terapeutyczne oraz wprowadza środki uszczelniające jelita, odbudowujące zniszczoną śluzówkę.