Bardzo często ludzie szukają pomocy w Internecie. Z jednej strony jest to źródło ogromnej wiedzy i faktycznie można uzyskać rzetelne informacje ale z drugiej zdarza się, że rady zaproponowane przez internautów mogą doprowadzić do dużego nieszczęścia.

 

Przykład nieumiejętnej porady

Niedawno mielimy pacjentkę w siódmym miesiącu ciąży, która dostała zgagi i refluksu (czyli podnoszenia sie treści żołądkowej do przełyku i gardła). Napisała więc na grupie "fejsbukowej", co ma wziąć na zgagę i refluks i od razu posypał sie grad porad. Radzono, by piła gorzkie zioła, by wzięła krople żołądkowe, by piła sodę ale najwięcej osób pisało piła ocet jabłkowy. I pani zdecydowała sie na ocet. Niestety nie była to trafiona dla niej rada.. Ocet jabłkowy jest co prawda skuteczny ale wtedy, kiedy mamy do czynienia z niedokwasnością soków żołądka i osłabieniem mięśniówki zwieracza żołądka. Tu jednak była zupełnie inna przyczyna. Nikt nie pomyślał, że kobieta w siódmym ciąży ma zwyczajnie ucisk płodu na żołądek, co spowodowało u niej sytuacje, że żołądek został ściśnięty i mechanicznie wszystko było wypychane do góry!! Kiedy wypijała ocet jabłkowy to też był wypychany!!! A jako, że ocet jest bardzo kwaśny to cały ten kwas cofał sie do gardła. Pani po kilku dniach trafiła do szpitala ze spalonym przełykiem i gardłem - nie mogła nawet mówić! Wtedy pani przyszła do nas. Zaproponowaliśmy jej środki naturalne gojące śluzówkę gardła oraz leki homeopatyczne rozkurczowe, aby nie było takich ucisków w brzuchu. Za nasza namową pani poszła także do lekarki, która pokazała jej jak ma sie układać, aby zmniejszyć ucisk dziecka na żołądek.Inne porady

Inaczej ma sie sprawa, jeśli chodzi o mniej poważne problemy typu przeziębienie, katar, wysypki czy bóle brzucha. Tu jak dojdzie do pomyłki to raczej nikt nie umrze. Ewentualnie na skutek nieskutecznego leczenia przeziębienia możemy być zmuszeni do wzięcia antybiotyku, bo nabawimy sie zapalenia oskrzeli lub płuc. Choć wiadomo, że lepiej, aby do tego nie doszło.

Jeśli ktoś nie wie, co ma robić i nie wie gdzie szukać bo dookoła jest nadmiar informacji to jest możliwość, aby do nas napisać. W wielu problemach możemy pomóc poprzez korespondencje. Jeśli sprawa jest poważniejsza to warto przyjść do nas na wizytę ale jeśli ktoś jest z daleka to możemy podpowiedzieć, jakie ewentualnie badania zrobić i jakiej pomocy szukać. Zdajemy sobie sprawę, że w gąszczu ogłoszeń ciężko cokolwiek wybrać, zwłaszcza, iż w większości przypadków i tak okazuje się, że ta oferta wcale nie jest taka, jaka mogłaby sie wydawać z treści ogłoszenia.Podsumowanie

Na koniec kilka słów o osobach opowiadających na You tubie, o tym że wyleczyły sie z różnych rzeczy jak na przykład z boreliozy. Negują przy tym różne inne metody by na koniec zaproponować suplementy, jakimi sie wyleczyli... Często są to dość drogie specyfiki i jak sie okazuje, osoby te czerpią zyski ze sprzedaży.
Dlatego warto zachować dystans do tego, co sie słyszy na You Tubie.

 

 

Laptop