Składniki:

  • Kasza gryczana niepalona BIO – 0,5 kg
  • Woda – ok. 400-500 ml
  • Sól – 1 łyżka

Chleb z kaszy gryczanej

 

Wykonanie


Kaszę płuczemy dokładnie i dajemy do miski. Zalewamy wodą. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na mniej więcej 2h, tak by kasza zmiękła.
W czasie namaczania kasza powinna wchłonąć część wody. Po upływie czasu namaczania przepłukujemy kaszę kilka razy (można użyć sitka) i dajemy do miski zalewając niewielką ilością wody gazowanej (ok. 400-500ml), tak aby można ją było zmiksować blenderem. Dodajemy sól i miksujemy kaszę na gładką białą masę. Jej konsystencja powinna być pół gęsta, ale lekko lejąca, podobnie jak ciasto na naleśniki. Nie może to być zbita ani zbyt wodnista.

Ciasto umieszczamy w formie do pieczenia chleba (ja używam z naczynia żaroodpornego). Formę wykładamy papierem do pieczenia (papier najlepiej najpierw pognieść, aby sie lepiej układał). Delikatnie smarujemy papier masłem klarowanym lub cienką warstwą smalcu gęsiego, by ciasto sie nie przykleiło.
Wlewamy ciasto do formy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika.

Piekarnik ustawiamy na 180 stopni na grzanie z góry i dołu (standardowe). Pieczemy 1:45 min. Po tym czasie wyciągamy chleb z formy/ blaszki i wkładamy jeszcze samego na papierze do pieczenia na 15 min by dopiec skórkę. I wtedy jest idealny!

 

Dokładne działania

  • zalewam wodą 0,5 kg kaszy gryczanej niepalonej eko firmy Natura Vena w szklanej misce
  • odstawiam na 1-2h aż lekko zmięknie i napęcznieje
  • wylewam wodę i płuczę kaszę kilkukrotnie (używam sitka)
  • wypukaną kasze zalewam wodą gazowaną. Nie daję jej dużo, jedynie ok. 0,2-0,25l (szklankę) – tak, by woda lekko przykryła kaszę.
  • dodaję sól i miksuję na papkę
  • mam już przygotowaną foremkę, którą wykładam papierem do pieczenia delikatnie nasmarowanym masełkiem klarowanym (mam pędzelek, którym smaruję)
  • wlewam papkę do naczynia i wkładam to do nagrzanego piekarnika
  • piekę 180 stopniach przez 1h 45 min
  • po tym czasie wyciągam chlebek z piekarnika, wyciągam go z foremki, lekko odginam boki papieru do pieczenia i wkładam chlebek na samym papierze ponownie do piekarnika na 15 min
  • wyciągam i czekam aż ostygnie. (no może nie zawsze zdążę doczekać bo często zjadam jeszcze ciepłe piętki… )

 


Uwagi

W Internecie jest wiele innych przepisów na ten chleb. Jedne mówią, aby namaczać chleb przez kilkanaście godzin a nawet kilka dni by mocno sfermentował, dzięki czemu będzie lepiej rósł. Ta opcja jest jednak nieodpowiednia dla alergika, bowiem taka fermentacje podnosi poziom histaminy a osobom z wrażliwym żołądkiem może nasilić zgagę i refluks.
Są także zaproponowane inne czasy pieczenia tego chleba, np. 1h lub 1,5h. Jednak po wielu próbach mi najlepiej się sprawdza 1:45min i dodatkowe 15min bez formy na samym papierze. Proszę próbować u siebie, ponieważ wiele zależy też od samego piekarnika (w jednym wystarczy 1,5h a w innym więcej).

Proszę tez nie zniechęcać sie przy pierwszych niepowodzeniach, zwłaszcza jak wyjdzie zakalec. Czasami trzeba nauczyć sie, jaka jest najlepsza konsystencja ciasta.
Powodzenia i smacznego!

 

Informacja

Czemu woda gazowana? Woda gazowana sprawia, że chlebek fajnie rośnie i jest bardziej "puszysty" (o ile w przypadku tego chleba można w ogóle mówić o puszystości - bo on ogólnie jest ciężki, ale bez wody gazowanej jest mocno zbity a z wodą gazowaną robi sie nieco przyjemniejszy). Przepis nie zakłada używania drożdży. A dzięki wodzie gazowanej chlebek bardziej wyrasta a w trakcie pieczenia woda wyparowuje i zostaje tylko skutek jej obecności czyli ta "puszystość".

 

Pytania

W razie pytań proszę śmiało pisać do nas Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ps. Proszę pamiętać, aby używać tylko mąki ekologicznej bio bez glifosatu!